Jak vybrat vysokozdvižný vozík: Preferujete mechanický, nebo elektrický?

Pronájem skladových prostor tvoří nezanedbatelnou položku v nákladech. Proto je žádoucí uskladnit na určité ploše co největší množství zboží. S tím pomohou několikastupňové regály a regálové systémy. Při naskladňování a vyskladňování zboží se pak ale neobejdete bez vysokozdvižného vozíku.

Potřebujete-li zboží skladovat v regálech několik metrů nad zemí, pak se kvalitní vozík, který dokáže vyzvednout nebo podat paletu, stane každodenním pomocníkem.

Skladujete zboží v regálech? Potřebujete zvedací paletový vozík

Zatímco nízké paletové vozíky se hodí jen pro lehké nadzvednutí zboží ze země a jeho přepravu, tak vysokozdvižný vozík dokáže zboží vyzvednout do výšky několika metrů a například umístit do paletového regálu nebo jej z něj naopak sundat. Vidlice vozíku totiž po nosníku vystoupají do výšky a zasunou se pod paletu, kterou následně z regálu vyzdvihnou a pak bezpečně přesunou na zem.

Lze vybírat z více typů vysokozdvižných vozíků neboli stohovačů. Jednou z variant je plně mechanický model řízený zcela manuálně. Pracovník skladu jej pomocí tlaku či tahu snadno přemístí, kam je potřeba. Zvedání vidlic pak probíhá na principu hydrauliky, a to pumpováním oje nebo pomocí nožního pedálu. Výhodou mechanického vozíku je jeho nezávislost na přívodu elektrické energie, není tak ani potřeba hlídat stav nabití baterie.

Další možností je poloelektrický vysokozdvižný vozík, tedy kombinovaná varianta s manuálním pojezdem a elektrickým zdvihem. Výšková manipulace se zbožím v tomto případě probíhá za pomoci elektromotoru. Stejně jako bezmotorová varianta se ale tento zvedací paletový vozík vzhledem k ručnímu řízení hodí spíše pro kratší vzdálenosti. Ačkoliv je stále třeba s ním manipulovat ručně, elektrický zdvih dokáže oproti tomu mechanickému výrazně usnadnit práci zaměstnancům skladu.

Elektromotor se postará o všechno

S obsluhou větších skladů pak pomůže vozík s elektrickým zdvihem i pojezdem. Zaměstnanec nemusí vozík tlačit ani táhnout, stačí jej jen správně nasměrovat. Některé modely jsou navíc vybaveny plošinou, takže se obsluha i sveze a stroj navíc může jet rychleji. To přispěje k rychlejší manipulaci se zbožím a vyšší produktivitě.

Obzvlášť při použití kompletně elektrických vozíků by ale měl být sklad vybaven bezpečnostními prvky, jako jsou různé protinárazové zábrany a také zrcadla na křižovatkách.

Nejste si jistí? Začněte manuálním vozíkem

Výběr nejlepšího typu vysokozdvižného vozíku by se měl odvíjet od velikosti skladu. Záleží také na tom, co od něj očekáváte. Můžete začít manuální variantou, která nevyžaduje tak vysokou investici, a později případně dokoupit vozíky s elektromotorem. Ty umožní efektivnější provoz skladu.