Jaké jsou druhy kladkostrojů a který typ bude pro váš provoz nejlepší?

Kladkostroj se může stát vítaným pomocníkem v různých provozech a prostředích. Pomůže s nadzvedáváním břemen třeba v autodílně, průmyslové výrobě i ve skladu.

Jak ale vybrat ten správný? Zásadní jsou vaše požadavky, potřeby a očekávání. Pracovníci ve větších provozech uvítají třeba i několik kladkostrojů různého druhu.

Kladkostroj vám usnadní práci

Právě kladkostroj pomůže s nadzvednutím i spuštěním nákladu a dokáže jej také udržet ve zvednuté poloze. Skládá se z pevných a volných kladek, které dokážou zvýšit mechanickou účinnost a redukují tak námahu, která je třeba k vytažení břemene na řetězu či laně.

Zjednodušeně řečeno tak nemusíte vynakládat tolik síly, abyste vytáhli břemeno určité hmotnosti nad zem. Navíc bývají kladkostroje vybavené brzdou, které udrží zvedaný předmět v jisté poloze.

Ruční kladkostroj se snadno ovládá

Jednou z možností může být ruční řetězový kladkostroj. Při jeho použití je třeba pro zvednutí nákladu vyvinout fyzickou sílu. Ta je ale mnohem menší, než kdybyste břemeno zdvihali holýma rukama. Oblibě se těší řetězový kladkostroj, který mívá jednoduchou a odolnou konstrukci a je vybaven automatickou brzdou. Samozřejmostí jsou také dva háky s pojistkou: za horní hák připevníte kladkostroj nad břemeno a na druhý hák pak pověsíte zvedaný předmět.

Tento typ ke svému provozu nepotřebuje elektrickou energii, pouze tu fyzickou. Lze jej tak využívat třeba na místech, kde připojení k elektrické síti není k dispozici nebo i na rizikových pracovištích s hrozbou výbuchu. Hodí se pro vnitřní i venkovní prostory. Konkrétní model vybírejte především dle jeho nosnosti a výšky zdvihu.

Uvažujte i o elektrickém kladkostroji

Elektrický kladkostroj s řetězy se hodí tam, kde dochází k častému zvedání a přemisťování břemen s vysokou hmotností. O manipulaci s nákladem se zde stará elektromotor a pracovník tak nemusí vynakládat žádné fyzické úsilí. Stačí jen stisknout tlačítko.

Tyto stroje většinou dokážou fungovat i ve vysokých teplotách a v mrazu. Při výběru konkrétního modelu si tedy všímejte i tohoto rozsahu teplot. Dalším důležitým parametrem je nosnost. Ještě více vám práci usnadní elektrický kladkostroj s pojezdem, který se postará i o horizontální přemístění nákladu po profilu tvaru I. Je třeba jej na profil naistalovat pomocí nosníků. Jednou z variant je také lanový kladkostroj, kde jsou řetězy nahrazeny pevným ocelovým lanem.

Vybírejte dle nosnosti a četnosti používání

Zásadním kritériem pro výběr toho správného modelu kladkostroje bude jeho předpokládaná vytíženost. Nezvedají se ve vašem provozu břemena až tak často? Pak postačí ruční varianta, která vyžaduje trochu fyzické síly. Pro denní práci s břemeny se hodí spíše elektrický kladkostroj, který uleví vašim zaměstnancům. Nezapomínejte do výběru zahrnout i kritérium nosnosti, a tedy hmotnosti břemen.

Related products

Elektrický lanový kladkostroj SH2 2TX6M 380V

Elektrický kladkostroj SH je spolehlivý, moderní profesionální kladkostroj, který ke zvedání zboží používá lano z nerezové oceli. Standardní verze SH je vybavena vozíkem s elektrickým pohonem, díky němuž může být na nosník typu I.  Kladkostroj se pak může pohybovat v horizontální rovině.  Tyto kladkostroje dominují velmi nízkými náklady na údržbu....
Kód zboží: 1009834
Dodání do 7 dnů
Cena 67 518 Kč s DPH Cena bez DPH 55 800 Kč
View Detail

Elektrický řetězový kladkostroj 5t 6m 380V se sníženým tělem HHBBSL05-6

Elektrický řetězový kladkostroj HHBBSL je spolehlivý, moderní profesionální kladkostroj, který ke zvedání zboží používá ocelový řetěz. Mezi nesporné výhody tohoto kladkostroje patří kompaktnost, žádný buben, jednoduchá instalace, dlouhá životnost, žádná odchylka zatížení a velmi jednoduchá výměna řetězu. Tato verze HHBBSL je vybavena vozíkem s elektrickým...
Kód zboží: 1003961
není skladem
Cena 112 530 Kč s DPH Cena bez DPH 93 000 Kč
View Detail

Elektrický řetězový kladkostroj s hákem 1t 6m 380V HHBD01-01

HHBD je moderní profesionální elektrický kladkostroj, který je speciálně navržen pro manipulaci s těžkými břemeny. Ke zvedání nákladu slouží ocelový řetěz. Je vybaven kvalitním hákem na zavěšení a umožňuje vertikální pohyb nákladu. Lze jej napevno zavěsit např. na lešení nebo k elektrickému či manuálnímu pojezdu a zajistit tak také horizontální pohyb....
Kód zboží: 128161
Na objednávku
Cena 29 766 Kč s DPH Cena bez DPH 24 600 Kč
View Detail

Elektrický řetězový kladkostroj s pojezdem 1t 12m 380V HHBD01-01

HHBD je moderní profesionální elektrický kladkostroj, který je speciálně navržen pro manipulaci s těžkými břemeny. Ke zvedání nákladu slouží ocelový řetěz. Díky pojezdu se může naviják pohybovat po traverze, a tak umožňuje posuv nákladu jak horizontálně, tak vertikálně. Výrobek splňuje požadavky na jakost směrnice EU a je certifikován CE.
Kód zboží: 128112
Na objednávku
Cena 39 003 Kč s DPH Cena bez DPH 32 234 Kč
View Detail

Elektrický řetězový kladkostroj s pojezdem 1t 6m - dvourychlostní zdvih -...

HHBD je moderní profesionální elektrický kladkostroj, který je speciálně navržen pro manipulaci s těžkými břemeny. Ke zvedání nákladu slouží ocelový řetěz. Díky pojezdu se může naviják pohybovat po traverze, a tak umožňuje posuv nákladu jak horizontálně, tak vertikálně. Zdvih kladkostroje je dvourychlostní, a tak můžete břemena zdvihat a spouštět pomaleji...
Kód zboží: 2710723
Na objednávku
Cena 43 890 Kč s DPH Cena bez DPH 36 273 Kč
View Detail

Elektrický řetězový kladkostroj s pojezdem 1t 6m 380V - dvourychlostní zdvih...

Tento typ elektrického řetězového kladkostroje je speciálně navržen pro manipulaci s těžkými předměty. Typ HHBDII je nejmodernější model profesionálního kladkostroje. Díky pojezdu se může pohybovat po traverze a tak umožňuje posuv nákladu jak horizontálně, tak vertikálně. Zdvih kladkostroje je dvourychlostní, a tak můžete břemena zdvihat a spouštět...
Kód zboží: 1003111
Na objednávku
Cena 45 980 Kč s DPH Cena bez DPH 38 000 Kč
View Detail

Řehtačkový řetězový zvedák 1t 12m HSH1-12

HSH jsou pákové ruční kladkostroje určené pro ruční zvedání, spouštění a přepravu nákladu. Účinnost ozubeného převodu podstatně snižuje námahu, zvyšuje výkon a zajišťovací západky háků zvyšují bezpečnost provozu. Skvělé jsou díky své dostupnosti, jednoduchosti, robustnímu provedení a minimálním nárokům na údržbu.  Provoz výrobku je povolen při okolních...
Kód zboží: 102112
Vyprodáno
Cena 4 936 Kč s DPH Cena bez DPH 4 079 Kč

Řetězový kladkostroj 10t 6m HSC10-6

Ruční kladkostroje jsou vhodné pro použití v garážích, autodílnách, potravinářských provozech, stolařských dílnách, skladech či montážních halách… Vhodný je také v prostorech, kde není možnost připojení k elektrické energii nebo kde hrozí nebezpečí výbuchu. Výrobek splňuje požadavky na jakost směrnice EU a je certifikován CE.
Kód zboží: 1011061
Vyprodáno
Cena 12 100 Kč s DPH Cena bez DPH 10 000 Kč

Řetězový kladkostroj 3t 9m HSC3-9

Tento ruční řetězový kladkostroj značky Tor Industries je určen pro zvedání, udržování ve zvednuté poloze a spouštění nákladu až o hmotnosti 3000kg, a to do výšky až 9m. V nabídce jsou dostupné i jiné výšky zdvihu a nosnosti kladkostroje. Délka ručního řetězu je vždy stejná jako výška zvedání. Výrobek splňuje požadavky na jakost směrnice EU a je...
Kód zboží: 101391
Vyprodáno
Cena 4 840 Kč s DPH Cena bez DPH 4 000 Kč