Není vzv jako vzv | TOR INDUSTRIES

Lámete si hlavu, jaký vysokozdvižný vozík vybrat pro své účely? Zda zakoupit ruční, polo-elektrický nebo elektrický? Od kterého výrobce vozík zakoupit? Jsou mezi modely vozíků rozdíly?

Účinná práce skladu není možná bez vybavení skladu, které podporuje vysokou rychlost nakládky a vykládky materiálů. V tomto článku se zaměříme na ruční vysokozdvižné paletové vozíky (tzn. mechanický pojezd a zdvih). Pokud potřebujete skladovat své zboží v regálech, jsou pro vás manuální vzv nejekonomičtější variantou. Elektrické a polo-elektrické vozíky jsou určeny pro větší sklady s vyšší intenzitou práce, výrazněji práci zefektivňují a usnadňují. Na jejich výhody a nevýhody jsme se zaměřili v článku: Elektrický nebo polo-elektrický? Jak vybrat vysokozdvižný paletový vozík | Tor Industries

Zatímco nízké paletové vozíky se hodí pro lehké nadzvednutí zboží ze země a jeho přepravu, tak vysokozdvižné vozíky dokáží zboží vyzvednout do výšky několika metrů a například umístit do paletového regálu nebo jej z něj naopak sundat.

Hydraulické vysokozdvižné vozíky jsou pohodlné, snadno ovladatelné a usnadňují mnoho přepravních operací. Takové vozíky vám umožní přepravit až 2 tuny nákladu.

K nalezení správného modelu je třeba si ujasnit, jak s vozíkem zamýšlíte manipulovat a co přepravovat. Podle toho můžete vybrat ten, který bude vašim požadavkům vyhovovat nejlépe.

Nejprve se zaměříme na důležité parametry při výběru vozíku, v poslední části článku se budeme věnovat důležitým rozdílům ve kvalitě vozíků i v případě, že jsou v různých e-shopech představovány pod naprosto stejným názvem, jsou však různých kvalit a od různých výrobců.

Jaké důležité parametry brát v potaz při výběru vysokozdvižného paleťáku?

1.    NOSNOST

Je důležité si uvědomit, že ručně vedené VZV nemají stejnou nosnost v celém rozsahu zdvihu, přesnější údaje najdete vždy v zátěžovém diagramu, který je na každém vozíku. Abyste vybrali vozík, který zvládne to, co od něj očekáváte, je potřeba si uvědomit s jak těžkými paletami hodláte manipulovat a jaká nosnost vozíku bude potřeba i v maximálním zdvihu.

2.    VÝŠKA ZDVIHU

Maximální zdvih pro manuální vozíky je v naší nabídce VZV 3m. Jak vysoko je vámi plánované nejvyšší místo stohování palet?

3.    VÝŠKA PRŮJEZDU

Jakým nejnižším místem budete projíždět? Jak vysoká máte vrata nebo dveře? Pokud nemáte s výškou vozíku problém, můžete bez problému zakoupit i jednosloupový vzv. Zpravidla platí, že nejmenší konstrukční výšku mají vozíky se zdvihem 2 nebo 2,5m. Jedná se o tzv. duplexy. U elektrickým vozíků můžete najít i vozíky s třídílným sloupem, tzv.triplexem.

Doporučujeme tedy u vozíku zkontrolovat parametr „konstrukční výška“, „minimální výška vozíku“ a u některých výrobců uvádí „výška vozíku ve složeném stavu“.

4.    ROZMĚRY VIDLIC

Délka vidlic standardně bývá 1150 mm (pro manipulaci s EUR paletami). U některých výrobců je možné objednat i zkrácené nebo prodloužené vidle.

Šířka vidlic je standardně pro manipulaci s EUR paletami 550 – 570 mm. Jedná se o vzdálenost vnějších hran vidlic vozíku. Naše společnost TOR INDUSTRIES nabízí také vozíky s posuvnými vidlemi do šířky, které využijete také ke stohování nestandardních palet. Jedná se o typy SYC a CTY.

Další parametry, které mohou být pro zákazníky důležité mohou být: hmotnost, materiál koleček, poloměr otáčení, celková délka, celková šířka, světlá výška, minimální výška vidlic a podobně.

Kvalita vozíků od různých výrobců

Jak jsme slíbili, dostáváme se k tématu kvality vozíků. Co hledat u těchto vozíků je především bezpečnost. Bezpečnost práce s vysokozdvihem závisí kromě lidského faktoru na kvalitě konstrukce, dílů a materiálu stroje.

Jak poznat kvalitní vozík? Upřímně, při objednávání na internetu je to složité, pokud nemáte osobní doporučení nebo recenze jiných zákazníků na konkrétní zboží. Příklad uvedeme na našem modelu SDJ, jedná se o ruční vysokozdvižný VZV. Náš model je velmi oblíbený u zákazníků. Reklamace se objevují u méně než 1% prodaných vozíků. Jedná se o velmi kvalitní produkt, jeden z nejkvalitnějších vozíků tohoto typu na trhu.

Ovšem vozíky pod označením „SDJ“ se prodávají ve více konkurenčních e-shopech. Bohužel se nejedná o stejný produkt. Konkurenční prodejci nabízí lacinější, ne tak kvalitní vozíky pod stejným označením. To může spotřebitele zmást. Dejte si tedy pozorpod stejným názvem se nemusí skrývat stejná kvalita! Vozíky se liší konstrukcí, materiály, vlastnostmi i výrobcem.

Dalším důležitým bodem je snadná údržba a dlouhá životnost vozíku. Manuální vysokozdvižné paletové vozíky se vesměs udržují snadno. Praktický design zajišťuje celkové snadné zacházení.

Velmi podstatné je, zda jde vozík jednoduše servisovat a jsou dostupné náhradní díly. Mnohokrát je opravdu výhodnější zakoupit dražší, ale kvalitní model vozíku, poté ušetříte čas, nervy i peníze při shánění náhradních dílů nebo servisu ochotného opravit právě váš vozík. Například náš již zmíněný model SDJ již prodáváme dlouho, tudíž jsou dostupné originální díly, ale má také praktickou, kvalitní a promyšlenou konstrukci, takže je možné sehnat i celou řadu neoriginálních dílů přímo od různých servisů.

Důležitá je pro mnohé zákazníky samozřejmě cena vozíku. Nejlevnější vozíky naleznete zpravidla v bazarech nebo v e-shopech s repasovaným zbožím. Otázkou je, jak to bude se zárukou, kdy se objeví první poruchy, kdy bude potřeba vozík například nechat přetěsnit a tak podobně. Jistější bývá zakoupit nový vysokozdvižný vozík. Samozřejmě ale opět záleží na tom, jak kvalitní vozík zakoupíte. Opět musím zmínit náš model SDJ, který je oproti konkurenčním vozíkům kvalitnější, ale stále držíme jeho cenu velmi nízko, a tak zůstává konkurenceschopným.

Závěrem vám plně manuální ručně vedený vozík doporučujeme, pokud čas od času potřebujete složit nějaký materiál z auta, založit jej do regálu, pokud manipulujete s paletami na krátké vzdálenosti nebo do vozíku nechcete investovat větší množství peněz.