- remove_red_eye 2060 views
Pod pojmem stohovač palet nebo zakladač se rozumí manipulační prostředek, který kombinuje různé typy kolových manipulačních vozidel pro přepravu kontejnerů, stohování, skládání a přepravu nákladu na krátké vzdálenosti. Zakladač má jednoduchou konstrukci, flexibilní ovládání, pružné manévrování a dobrou bezpečnost. Je vhodný pro provoz v úzkých průchodech a omezeném prostoru a je ideálním zařízením pro nakládání a vykládání palet ve výškových skladech a dílnách.
Jak vybrat stohovač palet?
1) Výběr podle pracovní funkce
Základní provozní funkce stohovačů se dělí na:
· horizontální nakládání a vykládání;
· stohování / vyzvedávání;
· nakládání / vykládání;
· vyskladňování a vychystávání.
2) Výběr podle pracovních potřeb
Požadavky na provoz paletových zakladačů zahrnují obecné požadavky, jako jsou:
· specifikace palet nebo nákladu;
· výška zdvihu;
· šířka pracovního uličky a stupeň stoupání;
3) Výběr podle pracovního prostředí:
Pro nákladní nebo skladové prostředí, kde je třeba zboží nakládat a vykládat, je třeba při výběru modelů zohlednit požadavky jako jsou požadavky na ochranu životního prostředí, například hluk nebo emise výfukových plynů. Pečlivě zkontrolujte místa, kterými musí zakladače palet projíždět, a zvažte možné problémy, například:
- zda výška dveří neovlivní zakladač při vjezdu do skladu a výjezdu z něj;
- vliv výšky výtahu a zatížení na zakladač při jízdě nahoru a dolů;
- zda nosnost podlahy při provozu splňuje odpovídající požadavky.
Rozdíl mezi elektrickým a polo-elektrickým zakladačem
Porovnání výkonu
Elektrický zakladač – Jeho zvedací mechanismus a převodový mechanismus jsou poháněny elektřinou. Pohonným mechanismem je motor poháněný baterií, který pohání kola k otáčení, aby bylo dosaženo směru a polohy pohybu. Zvedací zařízení rovněž využívá motor k pohonu hydraulického čerpadla, které podporuje zvedání hydraulického válce. Jednoduše řečeno: zdvih a pohyb jsou elektrické.
Polo-elektrické zakladače jsou podobné plně elektrickému typu, ale to, co ručnímu zakladači ve srovnání s plně elektrickým chybí, je převodovka. Polo-elektrický systém nemá žádnou převodovku, pouze několik základních nakládacích a vodicích kol. Proto musí být pohyb ručního zakladače poháněn lidskou silou. Aspekt zvedání spočívá v tom, že motor pohání hydraulickou sílu, která tlačí hydraulický válec, aby se dosáhlo zvedání.
Rozsah použití
Elektrický zakladač: Hlavní funkcí je přeprava zboží a většinou se používá pro vyskladňování, stohování a manipulaci s předměty. Jedná se o moderní typ paletového zakladače, který může nahradit ruční a polo-elektrické zakladače.
Polo-elektrické zakladače: Jejich hlavní funkcí je zvedání a překládání a většinou se používají v operacích, které vyžadují malý rozsah pohybu, jako je nakládání a vykládání, stohování ve skladu a výškové rekultivace.
Srovnání výhod a nevýhod obou stran:
Výhody: jednoduchá obsluha, výkonné funkce, bezpečné používání, větší nosnost, dlouhá životnost, bezhlučnost, bez každodenní údržby, do určité míry nahrazuje provoz nákladního automobilu;
Nevýhody: Elektrické zakladače, které používají vysoce kvalitní dovážené elektrické ovládací prvky, rukojeti a další součásti obvodů a hydraulické součásti, jsou dražší.
Výhody: Jednoduchá obsluha, nízká cena, širší rozsah použití, pohodlná údržba a opravy a nižší požadavky na šířku uličky.
Nevýhody: Přesun nákladu je pracný. Obecně platí, že pokud je tonáž při přesunu velká, je k přesunu potřeba dvou lidí, kteří společně tlačí a táhnou. Při nerovném terénu je pracnější, bezpečnostní faktor je nízký a životnost baterií krátká a není vhodný pro zboží nad 1 tunu. Nosnost nákladu se značně liší podle výšky zdvihu.